بیوگرافی علیرضا دبیر

بیوگرافی علیرضا دبیر

رکنا ورزشی: در این گزارش بیوگرافی «علیرضا دبیر» را میخوانید.

به گزارش رکنا، «علیرضا دبیر» متولد 25 شهریور 1356 کشتی‌گیر پیشین، سیاستمدار و مدیر ورزشی اهل ایران است. او رئیس فدراسیون کشتی ایران است و پیش از آن از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۶ عضو دوره‌های سوم و چهارم شورای شهر تهران بود. او در دوره سوم شورای شهر تهران ریاست کمیته ورزش و در دوره چهارم نیز ریاست کمیسیون برنامه و بودجه این شورا را برعهده داشت. دبیر همچنین مدتی نائب رئیس کمیته ملی المپیک ایران و رئیس کمیته ورزشکاران این نهاد بوده است.

61997759

دبیر در دوران حرفه‌ای خود در کشتی، قهرمان سبک‌وزن بازی‌های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی شد که تنها مدال تیم ملی کشتی ایران در این بازی‌ها بود و تا ۱۶ سال بعد کسب مدال طلای المپیک در کشتی آزاد ایران تکرار نشد. او در سه وزن مختلف توانست در مسابقات قهرمانی کشتی جهان چهار بار پیاپی فینالیست شود که صاحب یک مدال طلا در ۱۹۹۸، و سه مدال نقره در ۱۹۹۹، ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ شد. او در فینال بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ با مصدومیت شدید از ناحیه کتف مواجه شد که زمینه‌ساز ناکامی او در بازی‌های المپیک ۲۰۰۴ آتن و کناره‌گیری از دنیای قهرمانی بود.

21158_orig

دبیر که عنوان قهرمانی جوانان ایران در سال ۱۳۷۳ را در وزن ۵۰ ک‌گ و نیز قهرمانی ۵۶ ک‌گ جوانان جهان را در ۱۹۹۴ مجارستان کسب کرده بود، در ۱۸ سالگی در جام تختی ۱۳۷۴ مشهد کشتی گرفت و پیش از آن که حتی دیپلم دبیرستانش را بگیرد، به اردوی تیم ملی برای المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا دعوت شد. البته در وزن دبیر (۵۸ کیلوگرم) محمد طلایی انتخاب شده بود و دبیر انصراف داد تا درسش را دنبال کند.

دبیر سپس در ۱۹ سالگی در جام تختی سال ۱۳۷۵ ساری شرکت کرد اما به کشتی‌گیران با تجربه آن زمان، اویس ملاح و محمدعلی گنجابی شکست خورد. او در قهرمانی دانشجویان جهان در ۱۹۹۶ آنکارا نیز نائب قهرمان شد. در سال بعد، دبیر ابتدا قهرمانی جوانان جهان را در ۱۹۹۷ هلسینکی تکرار کرد و در جام تختی ۱۳۷۶ تهران نیز با شکست تمام مدعیان ۵۸ ک‌گ نظیر محمد طلایی و علی‌اکبر دودانگه به قهرمانی این جام رسید تا به تیم ملی راه یابد. 

بار دیگر در جام تختی سال ۱۳۷۷ که در تنکابن برگزار می‌شد، دبیر با شکست مدعیان به فینال راه یافت و در فینال جذاب ۵۸ ک‌گ که جنبه انتخابی تیم ملی را هم داشت، محمد طلایی، قهرمان سال گذشتهٔ جهان را مغلوب کرد تا ملی‌پوش شود. او در اولین تجربه‌اش با دوبندهٔ تیم ملی، مدال طلای جام جهانی کشتی ۱۹۹۸ استیل‌واتر آمریکا را کسب کرد. 

همچنین بخوانید  نویسنده سرشناس ادبیات کودک و نوجوان درگذشت / رودابه کمالی کیست +علت

*شروع کشتی

از شهریور 1367 زمانی که 11 ساله و 24 کیلوگرم وزن داشت به باشگاه ورزشی صدری رفت و در کشتی ثبت نام کرد و کمتر از 3 ساله به عضویت تیم ملی نوجوانان درآمد. 

*اولین مدال در 16 سالگی

اولین بار در سال 1372 وقتی تنها 16 ساله بود در مسابقات قهرمانی جوانان جهان در کشور مجارستان اولین بار به مدال طلا دست یافت. او در سال 1998 علاوه بر قهرمانی جوانان همین سال در بزرگسالان این رشته در آمریکا نیز مدال طلا گرفت و تا سال 1999 هر ساله نفر اول بود.

7077410_719

*شهرت با المپیک سیدنی

در المپیک 2000 سیدنی استرالیا سال 1378 وقتی 22 ساله بود با گرفتن مدال طلا علاوه بر شهرت در کشورش نامش در محافظ ورزشی جهان پرآوازه شد

*آسیب دیدگی و خداحافظی

دبیر اما در سال 1381 بعلت آسیب دیدگی کتف در ایران عمل کرد، اما این عمل ناموفق با درمان در کشور‌های آلمان و آمریکا و فرانسه دیگر بهبود نیافت. در نهایت مجبور شد در 26 سالگی برای همیشه کشتی را کنار بگذارد. 

*ورود به شورای شهر و سیاست

در سال 1385 علیرضا دبیر 29 ساله در شورای شهر تهران نامزد شد. او با 307 هزار رای بعنوان نفر هفتم وارد شورای شهر شد، هفت سال بعد در در انتخاباب دوره چهارم سال 92 نیز با کسب 467 هزار رای بعنوان نفر دوم دوباره انتخاب شد. آقای دبیر در همه این سال‌ها در لیست اصولگرایان و از حامیان سر سخت محمدباقر قالیباف بود اما در دوره پنجم شورا سال 94 رد صلاحیت شد. 

alireza-dabir-photokade-com-2

*ازدواج و همسرش

علیرضا دبیر بهار 1386 وقتی 30 ساله بود با دختر منوچهر محمدی تهیه کننده سینما ازدواج کرد، عروسی او با حضور چهره‌های سیاسی از جمله قالیباف و محمدرضا خاتمی برگزار شد. ثمره این زندگی یک پسر بنام امیرحسین می‌باشد. 

alireza-dabir-photokade-com-5

*ریاست فدراسیون کشتی

آقای دبیر تیر 1398 در فاصله دو روز تا انتخاب فدراسیون کشتی در حالی تایید صلاحیت شد که امیررضا خادم معاون سابق پارلمانی وزارت ورزش و عباس جدیدی رد صلاحیت شدند. او در نهایت بدون داشتن رقیب جدی به مدت 4 سال رئیس فدراسیون شد. 

قبذذسسبنلشا

21159_orig

1089155

6041798034100172658_121+(1)

خبرهای مرتبط